Sjuttio år fyller den 6 juli skräddaren Johan Häggström, Husum.
Han är född i Önska, Grundsunda. Fadern var skräddare och brukade dessutom ett mindre torp.
Redan vid unga år började hr Häggström följa sin far när denne var ute i bygden och arbetade med att sy herrkläder. I 20-årsåldern reste han till Sundsvall och praktiserade där i skrädderiyrket omkring fem år. Sedan återvände han till hembygden och fortsatte med att sy på beställning åt befolkningen.
Torpet övertog han efter föräldrarna. Jorden arrenderade han dock bort för att helt kunna ägna sig åt yrkesarbetet.
För några år sedan sålde han dock sitt torp och för omkring ett och ett halvt år sedan han till Husum.
Fortfarande är han fullt sysselsatt med sin yrkesutövning och han syr dels på beställning till allmänheten, dels arbetar han åt en skräddare i Husum.
Intresserad sångare har han sedan en längre tid tillbaka tillhört Husums kyrkokör och han har även fått motta Sångarförbundets förtjänsttecken för sina insatser inom kören.
Ett 30-tal år har han tillhört Husums IOGT-loge.
Hembygdsrörelsen har även legat honom varmt om hjärtat och han är ständig medlem av Grundsunda Hembygdsförening.
ÖA 5/7 1950.