Om föreningen

Vår lokala hembygdsförening bildades 1941. Med sin samling byggnader vid Prästsjön är hembygdsgården på Grundsundavallen ett friluftsmuseum uppbyggt ungefär som ett Skansen eller Murberget i miniatyr. Området är på ca 2,4 ha och ligger invid den medeltida församlingskyrkan vid Prästsjön – socknens gamla centralplats.

Via Jordbruksverket och Länsstyrelsen beviljades vi 2019 bidrag från Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling för renovering av hembygdsgårdens huvudbyggnad, 8-kantloge samt stipendiatstugan.
Bidraget har möjliggjort fortsatt utveckling så att vi är en mycket attraktiv besöksplats för både närboende och besöksnäringen. Vår sommarservering har utvecklats och vi ger 14 – 17 ungdomar sommarjobb, varje år. Totalt har vi erhållit 297 954 kr.
 

Lär känna bygden du bor i!

Grundsunda hembygdsförening är en av Sveriges 2000 hembygdsföreningar med totalt ca 430.000 medlemmar. Vår verksamhet är partipolitiskt och religiöst obunden och vilar på en gemensam värdegrund:

Hembygdsrörelsen är en del av det levande samhället. Den skapar broar mellan det förgångna, nutiden och framtiden. Hembygdsrörelsen har ett humanistiskt och demokratiskt synsätt. Den är öppen för alla, oavsett bakgrund. Den respekterar kulturarvets skiftande former i tid och rum. Hembygdsarbetet skapar gemenskap, trygghet och identitet. Intresset för kulturarvet är drivkraften i engagemanget för hembygden. Här möts alla generationer.