Tidigare stipendiater

Här kan du se vilka som har erhållit Grundsunda hembygdsförenings kulturstipendium. Personer markerad med fet text har en länk till sin hemsida eller hänvisad till en artikel.

2020 – Uteblir på grund av Coronasmittan.

2019 – Mats Aldeman, Målningar, teckningar och skulpturer, Stockholm

2018 – Niklas Hedemo, Bildkonstnär, Göteborg.

2017 – Lena Gunnarsson, Bildkonstnär, Tving.

2016 – Christina Thun, Bildkonstnär, Borås.

Anrikt stipendium för smålänning till Ångermanland: “Det känns fantastiskt bra”

Artikel från Allehanda media den 21 augusti 2016.

2015 – Cecilia Hultman, Sundsvall/Stockholm.

2014 – Ylva Westerlund, Konstnär, Husum/Stockholm.

2013 – Caroline Byström, Dansare och Koreograf, Stockholm.

2012 – Elin Laaksonen, Författare och Konstnär, Övertorneå.

2011 – Ida Andersson och Mandi Gavois, Fotograf, Göteborg.

2010 – Aleksandra Kucharska, Konstnär, Malmö.

2009 – Arne Börjesson och Elisabeth Persson, Konstnärer, Stockholm.

2008 – Cecilia Larsson, konstnär, Bandhagen Stockholm.

2007 – Eva Molander, bildkonstnär, Stockholm.

2006 – Anneli Niise, konstnär, Stockholm.

2005 – Fredrik Sundqvist, konstnär, Södermanland.

2004 – Pernilla Zetterman, fotograf, Stockholm.

2003 – Johannes Sjögren, konstnär och författare, Stockholm.

2002 – Helene Hortlund, konstnär, Stockholm.

2001 – Kristina Lindblad, konstnär, Stockholm.

2000 – Åsa Knoge, skulptör, Stockholm.

1999 – Åsa Hällgren-Lif & Hans Lif, konstnärer, Stockholm.

1998 – Carl Köhler, konstnär, Stockholm.

1997 – Britta Ericsson, konstnär, Norrtälje.

1996 – Lena Linnros, konstnär, Malmö.

1995 – Vanja Nilsson di Vento, skådespelare, regissör, Göteborg.

1994  – Daga Wennerström, konstnär, Stockholm.

1993 – Thord Larsson, konstnär, Gästrike Hammarby.

1992 – Lars Rask, författare, Trosa.

1991 – Katarina & Ronny Hård, konstnärer, Malmö.

1990 – Inger Andersson, konstnär, Upplands Väsby och Raymond Strid, musiker, Stockholm.

1989 – Susann Brännström och Örjan Wallert, konstnärer, Stockholm.

1988 – Marianne Andersson och Lars Embäck, konstnärer, Göteborg.

1987 – Anneli Andersson och Peter Wiklund, konstnärer, Göteborg.

1986 – Tarja Ylivallo och Jan-Åke Andersson, konstnärer, Malmö.

1985 – Bertil Kaa Hedberg, konstnär, Malmö.

1984 – Karin Ögren och Urban Engström, konstnärer, Stockholm.

1983 – Lena Blomqvist, konstnär, Gränna.

1982 – Eva Challis, konstnär, Stockholm.

1981 – Francisco Blanco, konstnär, Stockholm.

1980 – Stina Carlsson, konstnär, Fjärås.

1979 – Bo Larsson, konstnär, Stockholm.

1978 – Leif Ahnlund, konstnär, Stockholm.

1977 – Lillebil Dernehl, konstnär, Stockholm.

1976 – Lina Hagerman, konstnär, Stockholm.

1975 – Gunnar Lundin, poet, Stockholm.

1974 – Birgitta Seipel-Lublin, konstnär, Stockholm.

1973 – Mona Ljungblad, konstnär, Göteborg.

1972 – Rolf Zandén, konstnär, Stockholm.

1971 – John Sothe, författare, Kramfors.

1970 – Tor Bergner, tonsättare och författare, Stockholm.

1969 – Chatarina Köhler, konstnär, Stockholm.

1968 – Gunnar Erkner, konstnär, Skagshamn.

1967 – Brita Heiner, operasångerska, Stockholm.

1966 – Maj Olsén, författare, Nyland.

1965 – Hans Wigert, konstnär, Stockholm.